Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Reis beyıydı. Anası İsmet Dudu, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mahirı evet. Mütehassıslık sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle müşterek Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi Maşrık Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul çıbankanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk reis beyı olarak misyon aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. çıbankanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma nispetında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur serladı. Bilimsel yayınlarda da güvenilir artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Dirimlik Örgütü’nün üretimunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirimlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç yarıyıl, Dümen Kuruluna da iki yarıyıl reislik fail Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis bey ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirimlik bilimleri alanında çok adetda bilimsel makalesi, mecelle fasılü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok oflaz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Pasış, Hak ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birsonsuz devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mualla nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sert çok ulusal müessese Doğramacı’ya en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kebir Ulus Meclisi namına Mutluluk Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten yazgıı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla esbaktir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunmuş olduğu ulamalarla dirimlik, terbiye ve bilgi muhtevain yarattığı kurumlarla sürekli biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://bayangiyim.name.tr/ https://muayenehane.name.tr/ https://corumwebtasarimseo.name.tr/ https://globalsorunlar.name.tr/ https://dolgumalzemeleri.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al